Stóg Izerski

start » Heufuderbaude

Pogoda na Stogu Izerskim

Zobacz także

Siehe auch auf Deutsch

Heufuderbaude

Spośród ok. 10 śląskich schronisk w Górach Izerskich do naszych czasów dotrwało tylko jedno. Może dlatego, iż było jednym z najmłodszych? Stylowa sudecka "buda" na Stogu Izerskim w 2009 roku obchodziło 85. urodziny

Heufuderbauade

Schronisko Heufuderbaude w latach 30. XX w. Po wybudowaniu szybko stało się popularne

Pomysłodawcą i najgorętszym zwolennikiem wystawienia schroniska był Josef Siebelt. Ten świeradowski lekarz, przybyły w wieku 21. lat do uzdrowiska będąc ciężko chorym, doznał na miejscu cudownego ozdrowienia - osiedlił się więc w Bad Flinsberg na stałe. Wkrótce zapalił swoją ideą budowy schroniska prężnie w owym czasie działające towarzystwo Riesengebirgsverein e. V. (RGV, pol. Towarzystwo Karkonoskie).

Obligacje wyemitowane dla pozyskania funduszy na budowę schroniska na Heufuder

Imienna obligacja o wartości 150 mk wyemitowana przez RGV w 1921 r. dla pozyskania funduszy na budowę schroniska na Heufuder (arch. Tomasz Przybylski, zobacz inne zbiory)

Na okoliczność budowy RGV wyemitowało obligacje, które wykupowali mieszkańcy okolicy, organizacje społeczne, a także dom Schaffgotschów. Grafowie z Cieplic Śląskich pod budowę grunt, tuż pod szczytem. Podobnie zresztą 30 lat wcześniej umożliwili budowę drewnianej wieży widokowej.
Obiekt zaplanowano na północnym stoku góry, na wysokości 1060 m n.p.m. Gwarantowało to piękne widoki na Pogórze Izerskie, a sam budynek widoczny był dzięki temu ze Świeradowa-Zdrój i ze szlaku na szczyt.

Heufuderbauade zimą

Śnieżne zimy na Stogu Izerskim kusiły narciarzy

Prace ukończono w 1924 roku i odtąd Heufuderbauade (jak nazwano schronisko) zapewniało 30 miejsc noclegowych w ładnych pokojach.
Poza pełnym wyżywieniem i imprezami okolicznościowymi schronisko oferowało kurs narciarski, a po wybudowaniu toru saneczkowego - również zjazdy sankami. Do korzystania z zimy zachęcało grubą na 1-2 m pokrywą śnieżną pokrywającą stoki od grudnia do kwietnia.

W kilka lat po otwarciu, tuż obok wybudowano schronisko młodzieżowe (Jugendherberge) gdzie organizowano również obozy letnie (niestety w tej mrocznej dobie także dla Hitlerjugend).

jadalnia w Heufuderbauade

Jadalnia - typowa dla przedwojennych schronisk

W tamtych czasach nie brakowało w okolicy atrakcji ani schronisk. Konkurencją dla Heufuderbaude było schronisko Iserkammbaude - starsze i choć nieco odleglejsze od Świeradowa to łatwiej dostępne dzięki Neue Iserstrasse (Nowa Droga Izerska). Mimo to kuracjusze i wędrowcy bardzo szybko polubili nowe schronisko na Stogu. Górowało nad Bad Flinsberg i zachęcało swą ładną sylwetką do odwiedzin.

AL

Zobacz także

drukuj

 

 «start | góra | « cofnij

www.stogizerski.pl