Stóg Izerski

start » Smrk (1124m n.p.m.)

Pogoda na Stogu Izerskim

Zobacz także

Siehe auch auf Deutsch

Smrk (1124m n.p.m.)

Brat Stogu Izerskiego - Smrk góruje nad Novym Městem pod Smrkiem i Czerniawą Zdrój. Wznosząca się na 1124m n.p.m. góra należy do najbardziej znanych w całych Górach Izerskich. Nazywany przez czeskich gospodarzy Królem Gór Izerskich - Smrk jest obok Jizery najważniejszym celem wycieczek czeskich turystów, a coraz częściej również polskich

Smrk

Widok na Króla Gór z drogi do Nowego Miasta pod Smrkiem

Stanowi wraz z bocznymi odnogami Vlaąký hřbet choć wydaje się jakby rozpoczynał od zachodu Wysokiego Grzbietu.

Swą nazwę zawdzięcza rosnącemu na jego szczycie przez kilkaset lat wysokiemu świerkowi, który niestety nie dotrwał do naszych czasów - pod naporem burzy padł.
Wierzchołek od dawien dawna stanowił punkt graniczny między Śląskiem, Łużycami i Czechami. Jeszcze w początkach XXw. można było zobaczyć obalony słup graniczny między Saksonią, Prusami a Austro-Węgrami do których to państw należały wówczas te ziemie.
Dziś górę również dzieli granica polsko-czeska lecz jednocześnie łączy turystyczne przejście graniczne.

wieża widokowa na Smrku zimą

Nowa wieża widokowa otwarta 20 września 2003 w zimowej szacie

Na szczycie w 1892r. powstała, 20. metrowa drewniana wieża widokowa. Wkrótce obok wieży, powstało schronisko, którym sumiennie zarządzał przez 30 lat sam budowniczy - Franz Fritsch. Wieża wyposażona w piorunochron i regularnie restaurowana dożyła sędziwego wieku 50 lat, czym nie miała sobie równej w całych Czechach. W 1992r., w 100-letnią rocznicę powstania pierwszej budowli, zostało powołane do życia Towarzystwo Odnowy Wieży Widokowej na Smrku, którego celem było wybudowanie nowej konstrukcji. Dokonano tego 18 września 2003r., a uroczyste otwarcie odbyło się 20 września. Dziś, nowoczesna stalowa konstrukcja 20 metrowej wysokości (tak jak jej poprzedniczka) służy turystom licznie odwiedzającym szczyt góry. Roztacza sie z niej 360-stopniowa panorama na całe Zachodnie Sudety: począwszy od Gór Izerskich, poprzez Góry Łużyckie, Góry Żytawskie, Góry Jesztedzkie aż po Karkonosze i Pogórze Izerskie.

panorama z wieży

Panorama roztaczająca się z wieży widokowej przy dobrej widoczności sięga dziesiątków kilometrów

W turystycznym schronie w podstawie wieży - jak przed 100 laty - wykładana jest księga pamiątkowa, a z umieszczonych na ścianach gablot dowiemy się wszystkiego o bogatej historii góry, schroniska i obu wież.

pomnik Körnera

Kamień pamiątkowy poświęcony T.Körnerowi

W pobliżu wieży tuż przy szlaku znajduje się obelisk poświęcony niemieckiemu poecie i baśniopisarzowi Theodorowi Körnerowi, który zawitał na Smrk 16.sierpnia 1809 roku.

Na Smrk wiedzie wiele dróg. Po czeskiej stronie: od południa Niebieską Drabiną (Nebeský žebřik), z zachodu Wieżową Ścieżką (Věžní stezka), od północy ścieżką wzdłuż granicy z Polską, a od wschodu przez przejście graniczne z Polską ze Stogu Izerskiego.

Smrk z Polednych Kameni

Widok na Smrk z Polednych Kameni (Południowych Kamieni)

Szlak północny (niebieskie znaki) prowadzi aż z Nového Města pod Smrkem (Nowego Miasta pod Smrkiem), byłego górniczego miasteczka założonego w 1584r. Droga prowadzi wokoło Měděnce i Rapickéj hory (Rapickiej Góry), gdzie gdzie wydobywano rudę cyny - kasyteryt. "Cynowa gorączka" trwała tylko 50 lat i od połowy XVII stulecia wydobycie ustało. Niektóre ze sztolni zachowały sie do dziś, jak na przykład "Beránek Boží" ("Baranek Boży"). Znajduje się na lewym brzegu Hraničního potoka (Granicznego Potoku) na wschodnim zboczu Rapickéj hory (Rapickiej Góry). Krata chroni śpiące nietoperze przed ludźmi i ludzi przed zawaleniem stropu sztolni.

przejście graniczne

Górskie turystyczne przejście graniczne Stóg Izerski - Smrk

Od roku 1997 na Smrku działało turystyczne przejście graniczne udostępnione dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Dzisiaj, kiedy oba państwa uczestniczą w Układzie z Schengen nie ma praktycznie żadnego znaczenia, acz warto pamiętać, iż służby graniczne nadal są na granicach obecne i mają prawo nas legitymować.

Zobacz także

drukuj

 

 «start | góra | « cofnij

www.stogizerski.pl